Нова съдебна такса от 50 лева ще плащат всички, които решат да жалят акт на КАТ или друг държавен орган. Това е едно от предложенията на магистратите от страната, което ще бъде обсъдено от работна група между Министерството на правосъдието и Висшия съдебен съвет.
Идеята на съдиите е да се въведе еднократно заплащане на такса при обжалване на наказателни постановления. Размерът й ще бъде между 20 и 50 лева.
Най-големият брой актове в момента се издават от КАТ и НАП. По сега действащото законодателство всеки може да се обжалва постановлението напълно безплатно. По този начин се избягва плащането на акта веднага и се натоварва съдебната система
С нововъведената такса обаче тази практика ще бъде прекратена, тъй като джигитите ще жалят само когато са сигурни, че актът им наистина противоречи на закона. Ако постановлението падне в съда пък платената такса от жалбоподателя ще му бъде възстановена от КАТ.
„С тази промяна се цели услугата да отговаря на стойността си. В момента за тези дела се плаща от държавния бюджет, т.е. всеки един данъкоплатец дава пари за нещо, което се ползва от по-малък кръг от хора”, обясни за „Монитор” шефът на бюджетната комисия на ВСС Иван Колев. Друга сериозна промяна е искането на магистратите да се повиши почти десетократно стойността на таксите за завеждане на наказателно дело от частен характер. Най-често това са дела за клевета и обида. В момента подаването на такава жалба струва 12 лева. Предложението на магистратите е таксата да се вдигне до 50-100 лева
„Подобно увеличение ще има възпиращ ефект срещу неоснователни жалби. По сега действащия закон всеки, срещу когото има заведена тъжба по дело за клевета или обида, се превръща в подсъдим и независимо дали е виновен или не, търпи неприятните последици от това”, обясни още Иван Колев. Статистиката показва, че много лични и междусъседски драми се решават чрез завеждане на по няколко иска в съда и това също натоварва Темида.
Почти всички съдилища са поискали увеличение на таксите за издаване на останалите видове документи. Всички предложения вече са изпратени до правосъдното министерство, което се очаква до средата на следващата седмица да ги представи на работната група. Обобщеният вариант за промени трябва да бъде приет от Министерството на правосъдието, а след това предложен пред Министерския съвет, който да издаде постановление за промени в тарифа номер 1 към Наредбата за държавните такси. Най-вероятно промените ще влязат в сила в началото на лятото.
Източник: Монитор