На 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Решението за отбелязването му е записано в Парижката харта срещу рака. Тя е приета на днешната дата през 2000 година във френската столица по време на Първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие.
Ракът е един от водещите фактори за смъртността в глобален мащаб. Световната здравна организация (СЗО) разработва глобална стратегия за борба с рака. На този ден ежегодно се организират множество кампании под егидата на Международния съюз за борба с рака. Обединението представлява консорциум от 280 организации за борба с рака в над 90 страни.
Цигарите са основен рисков фактор за възникването на тумори на носа, носната кухина и синусите, ларинкса, трахеята, бронхите и белия дроб, стомаха, хранопровода, дебелото черво, ректума и ануса, устните и устната кухина, фаринкса, бъбреците, пикочния мехур, маточната шийка, матката.
Последните научни данни показват, че тютюнопушенето най-вероятно е свързано и с рака на млечните жлези. През последните години заболеваемостта при тези локализации се увеличава все повече. Специалистите смятат, че най-много от тях ще са случаите на рак на дебелото черво – 3065, на белия дроб и трахеята – 4077, на гърдата – 4046 и др. Данните показват че по-често боледуват мъжете, отколкото жените. Най-многобройни са хората с рак на белия дроб между 60 и 69 години, но има засегнати и не малко младежи между 20 и 29 години.
За намаляване на онкологичните заболявания е изключително важен начинът на живот.