Приключиха ежегодните съвещания по стопанисване на горите, организирани от Югозападното държавно предприятие съвместно с Регионалните дирекции по горите в Благоевград, Кюстендил и София. От 29 май до 7 юни служители от териториалните поделения на ЮЗДП и централно управление, представители на ИАГ, РДГ, Лесотехническия университет, Лесозащитна станция – София и Горска семеконтролна станция – София, Института за гората участваха в уроците на открито и обсъждаха прилагането на различни лесовъдски системи при стопанисване на горите.
Тази година дискусиите и практическите дейности се проведоха в районите на шест държавни горски и ловни стопанства. В Пирдоп лесовъдите дискутираха проблемите, свързани със стопанисването на буковите гори и създаването на оптимални условия за развитие на насажденията. В Ихтиман коментарите и практическите дейности се проведоха в букови и дъбови гори. Специално внимание беше отделено на разработването на регионални системи за стопанисване на издънкови дъбови насаждения от колектив от Лесотехническия университет.
За стопанствата на територията на РДГ Кюстендил домакини на съвещанията бяха „ДЛС Осогово” и „ДГС Дупница”. Обсъдени бяха проблеми при стопанисването на иглолистните и широколистни гори, както и възобновителния процес в насаждения след проведени санитарни сечи поради нападения от корояд.
Работните срещи на територията на РДГ Благоевград се проведоха на 6 и 7 юни. Домакин на съвещанието, в което участваха представители на осем поделения на ЮЗДП по поречието на река Струма, беше „ДГС Сандански”. За място на дискусиите бяха определени 4 обекта, представящи изключителното разнообразие на дървесни ресурси, характерни за региона. В 120-годишна букова гора в Пирин, попадаща в зона от европейската екологична мрежа Натура 2000, експертите обсъдиха действията за подпомагане естественото възобновяване на насаждението.
Гости на съвещанието бяха представители от Македония, които споделиха своя опит в стопанисването на буковите гори.Когато маркираме дърветата и провеждаме сечи, трябва да мислим какво остава след нас, коментира директорът на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов. По думите му лесовъдските виждания на всеки са различни, защото това е творчески процес. Важното е след сечта хората да видят, че гората е оставена в по-добро състояние от това, в което е била, категоричен е той.