Жителите на Черниче сюрпризираха общинския кмет Апостол Апостолов с уникална картина, дело на художника, почетен гражданин на общината Николай Кашев. Майсторът на четката е изписал футуристичен образ на селото с лъскави улици и тротоари „под конец”. В Черниче, по проект, финансиран от ЕС, община Симитли инвестира над 7 000 000 лева за чисто нова ВиК-мрежа, асфалт и тротоари. „С благодарност, от жителите на село Черниче!” кратко и ясно е подписана картината, която кметът на селото Иван Андонов връчи на общинския кмет Апостол Апостолов навръх селския събор.
Кметът Апостолов отличи със специална грамота за проявени родолюбие и патриотизъм всички бивши кметове на Черниче, заслужили просветители, изявени творци. Юбилейните грамоти са, посветени на сраженията при Симитли на 09.октомври.1912 и при Крупник на 12-13 октомври 1912 година. Тази година се навършват 100 години от освобождението на Симитли. От 1912-та година датира и историята на село Черниче. Точно преди 100 години е построен първия хан (б.р. на мястото- точно срещу къщата на кмета). На Духовден Черниче отбелязва празникът на селото. „За честит празник, село” местните се радваха на богата празнична програма, сътворена от игриви талантливи деца от община Симитли, самодейните състави, Снежина Андреева, Йорданка Варджийска, Борис Дали.
Стотици се събраха на оброчището край село Полето. Целебната сила на мястото, закътано под дебели дъбови дървета с причудлива форма датира още от тракийски времена. Белег на оброчището са три каменни плочи. А преданията от баби на внуци и те на техните внуци… още разказват, че Марк Антоний се е къпал във водите на река Струма, долу под оброчището, където реката прави завой на входа на Кресненското дефиле. „Така съм чувала и аз”, казва 83-годишната Христина Гюрова.
Баба Христина казва, че откакто се помни, не минава Духовден без да запали свещица на святото място край Полето. В началото на миналия век местни от селото решават да „преместят” оброчището край къщите в Полето. За да им е по-удобно. Съградили малък параклис на входа на селото, мъже преместили и „белезите” на оброчището- трите каменни плочи. Тогава го споходила голяма беля. Големи злини застигнали семействата на хората, преместили каменните плочи, а жените в селото масово боледували… Този знак върнал каменните плочи на мястото им, а край ламаринената постройка и днес се събират стотици на Духовден. Свещеник пее молитва за здраве и освещава курбана. Допреди години и цяло Черниче се събирало на оброчището край Полето. Защото корените на голяма част от родовете в Черниче са от съседното село Полето. Откакто и в Черниче съградили черква обаче, местните си преместили и празника.
Планинското село Сушица оживя на Духовден. Там край църквата „Св. Троица” се събират шепата местни, в селото идват децата и внуците им. Традицията в Сушица за селски събор на Духовден не е прекъсвана от десетилетия. В началото на миналия век, селото, сега с 80-тина жители, е наброявало над 1 700 човека. Пръснали се обаче из цяла България. Над 400 са със сушишки корен само в Търговище… Тази година планират голяма родова среща, казва кметският наместник Георги Митрев. На празника днес на петима отечественици от Сушица кметът на общината Апостол Апостолов връчи юбилейни грамоти по повод 100 години от освобождението на Симитли.
Празник, засега без камбанен звън, е Духовден и за село Железница. Местните колят жертвено агънце заради многото инциденти на железния мост на входа на селото. Затова нарекли деня за празник на селото. В строеж е и голяма църква в парка в Железница. Изградена е с дарения от миролюбиви християни. Сега събират пари за мазилка. Църквата ще се казва „Света Троица”.
Снимкa: Община Симитли