За всички е ясна и разбираема потребността на човека да създава и преоткрива различни видове изкуства, които да улесняват, разнообразяват и осмислят материално изостреното му ежедневие. Стремежът към хармония, съвършенство, душевен покой и себеоценка са в основата на всяка човешка проява, намираща се извън границите на практичното и крайно резултатно действие. Всяко изкуство търпи промени, наложени му от човешкото развитие и изменението на средата – някои се превръщат от модерни в класически, други остават в периферията на историята, а трети – се запечатват в ума ни, докоснали същността на човешката личност, припознала свои черти у тях. Общото между всички е, че предизвикват развитие у човека и водят до неговото духовно израстване. Затова всеки е в правото си да изгради своя собствена класификация на видовете човешки прояви, които се вписват в представата му за изкуство.
От няколко години в България съществува узаконена група от хора – Българската дрифт асоциация – които виждат красота и смисъл в явление, което не е ново за автомобилизма по света, но все още е „модерно“ и „разкрепостено“ за част от представителите на българското общество – дрифта. Зрелищното изпълнение по време на дрифт шофирането и повишените нива на адреналин, обаче завладяват младото поколение, увлечено от стремежа да докаже на себе си и на обществото, че не се страхува от ситуации, в които привидно е загубило контрол, а може успешно да ги контролира. Пренесено от пистата в „реалния“ живот, това качество е важна стъпка по пътя на изграждане на един по-добър и по-перспективен свят.
В същото вярват и младежи от Благоевград, които преди около две години се обединяват по идея на дрифтъра Любомир Чобанов в спортна група за дрифт, драг и стънт любители – DSD Team. Момчетата – Костадин Зикатанов, Любомир Борисов, Станислав Лазаров, Димитър Симов, Александър Петров, Димитър Стоилов, Кирил Халачев, Радослав Шопов, Антон Лазаров, Емил Къосев и още много други- посвещават свободното си време на спорт, в който откриват скрит смисъл, въпреки предрасъдъците на обществото, пред които се изправят ежедневно. Социалната им ангажираност не им позволява да се превърнат в „отритнати“ от общността, а ги стимулира допълнително и целта, която са си поставили, е да разкрият истинската същност на автомобилните и моторните спортове пред негативно настроената аудитория не само за да им бъде предоставена възможност да се докажат, да намерят себе си, да практикуват и усъвършенстват знанията и уменията си, свързани с автомобилизма, търпящ развитие по цял свят, но и за да спомогнат за емоционалното обогатяване на възможно най-голям брой хора по един нов модерен и завладяващ начин. Надеждите им за изграждане на писти звучат реалистично, защото са породени от желанието да останат в България и единственото, което искат е държавата да подкрепи младото поколение и да стимулира развитието му като в замяна то ще й се отплати със световни отличия в тази сфера, обещават момчетата.
Участниците в групата, чиято популярност расте постоянно и към нея се присъединяват и по-възрастни членове, вярват, че дрифтът учи на самоконтрол и дисциплина. Зависимостта от съотборника или противника по време на организирани мероприятия, при които състезателите карат по двойки и близостта между автомобилите, високата скорост и напрежение възпитават зачитане на другия и заличаване на различията между отделните личности. Обединяването като процес се осъществява и на друго равнище – забавлението и задоволството от постигната цел и упражненият контрол върху автомобила, носят положителни емоции на публиката. Същото задоволство обхваща и зрителите на драг и стънт мероприятията, които не само „оцветяват“ свободното време на присъстващите, но и вдъхват допълнителна положителна нагласа у всеки, способен да се възхити на спокойствието, контрола и удовлетвореността, които преливат от участниците по време на изпълненията им.
Социалната ангажираност е важен елемент в това „ново учение“, в това „ново изкуство“. Членовете на DSD Team засвидетелстват уменията си на предварително обезопасени трасета, които за съжаление не са създадени конкретно за тези спортове. Но всички се надяват, че с разрастването и разпространението на идеята в България, ще им бъдат предоставени допълнителни възможности за демонстриране на таланта и ще бъдат изградени писти, на които ще се организират автомобилни мероприятия. Момчетата твърдят, че рискът по време на шофирането е премерен и е в рамките на допустимото, като той се явява важен елемент в „обучението“, в изграждането на личноста, заради повишената чувствителност и изострянето на усета към детайла и към дребните неща, така важни дори в простото ежедневие. Те са обединени от идеята, че всеки, докоснал се поне веднъж до същността на дрифта става по-богат поне с малко – с малко повече самоконтрол и спокойствие, с малко повече увереност в собствените си възможности и в бъдещето, с малко повече търпение, дори с малко повече култура на общуване. Единственото, което със сигурност губи човек, когато се отдаде на емоцията и се остави да бъде завладян от прилива на енергия, е представа за времето… Всяка минута в автомобила се превръща в портал към друг свят. Всeки миг е облян от различно количество светлина, погледнат е от различен ъгъл и това го прави неповторим. Измеренията на света придобиват нов смисъл, погледнати през прозореца на автомобила, който сякаш се е слял с водача си. Затова всяка секунда от този „ритуал“ остава отпечатък в съзнанието и незаличима следа в мислите на всеки, който има очи да види красотата, има уши да я чуе и сърце да я почувства. Мисията на младите надежди на българския автомобилизъм е да предизвикат все повече хора да се обогатят с тази емоция и да открият красота и съвършенство в неподозирани от тях спектри на живота.
За членовете на DSD Team дрифтът, драгът и стънтът не са просто спорт. Не са фрагмент, откъснал се от „истинския живот“. Не са повод за тревога и негативни емоции. Те са изкуство, което носи успокоение, задоволство, усещане за хармония и сливане на човека със света. Автомобилните спортове са иновативен метод за самообучение, чиито основни елементи са дисциплина, уважение, усет към детайла, социална ангажираност и положителна нагласа, че можеш да контролираш всяка една ситуация, колкото и безнадеждна да изглежда тя. Все умения, които биха улеснили съществуването ни и справянето със сивото материално ежедневие, което ни заобикаля.
Снимки и текст: Аксения Янева