Днес в заседателната зала на Министерството на вътрешните работи се състоя поредното заседание на Националния инициативен комитет за честването на 100 години от Балканските войни. Областният управител Костадин Хаджигаев, който е член на Националния инициативен комитет, изпрати свой представители да вземат участие в заседанието.
Основните въпроси, разгледани днес бяха обявяване на открита дарителска сметка за набиране на средства за подпомагане мероприятията по честване, възстановяване и ремонт на военните паметници. Обявяване на дарителска кампания за набиране на средства; обявяване на списък с паметници, които ще бъдат възстановени от Националния инициативен комитет. По първа точка бе взето решение, че новата Фондация „Български военни паметници“ с председател Божидар Димитров ще отвори дарителска сметка, от която ще се финансират събития, за които не са достигнали средства от бюджета. Разходването на средствата ще става само със заповед на Председателя на Националния комитет за честване на 100 години от Балканските войни – Цветан Цветанов.
Комитетът отпуска средства за възстановяване на войнишки паметници, които са предварително одобрени. В това число влизат 9 войнишки паметника на територията на Област Благоевград, като парите за тях ще бъдат преведени на областните управители за разпределение и надзор върху използването им по предназначение. В Благоевград това е паметника-костница на загиналите български войни по време на Балканската и Първата световна война, в с. Падеш – чешма – паметник на загиналите във войните 1912 – 1918 г. редници и офицери, в Кресна ще бъде одобрен храм-паметник-костница „Св. Иван Рилски” на загиналите във войните 1912-1918 г., в местността „Предел“ – паметник с плоча за загиналите 6 офицери и 106 подофицери и войници от 13 до 18 юли 1913 г.
В Разлог се предвижда обновяване на паметник с чешма и плоча на падналите герои през 1913 г., в Гоце Делчев – паметник на загиналите през войните 1912-1913 г., 1916-1918 г., 1944-1945 г. от Гоце Делчев. Няколко са и паметиците в община Сандански – в центъра на с. Левуново-чешма-паметник на загиналите от Втора Българска армия в Междусъюзническата война , местността „Грозни дол”, Мелник-паметна плоча на избитите българи през 1913 г. и в с. Петрово -паметник на загиналите в Отечествените войни 1913-1920 г.