Министерството на околната среда и водите е върнало за редакция върне за коригиране с 30 страници забележки силно оспорвания проект за нов план за управление на Национален парк Пирин. От ведомството настояват изпълнителят да преработи документа според изискванията на ЮНЕСКО, съобщиха от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи “За да остане природа в България”.
Според официален отговор, МОСВ е изискало изпълнителят “Пролес инженеринг”, да преработи документа според изискванията на ЮНЕСКО, тъй като Пирин е част от световното природно наследство. МОСВ сега иска поправки, за да останат зоните за туризъм в границите на съществуващата в момента буферна зона на парка. Проектопланът дава възможност и за сечи и ново строителство, които са изрично забранени в национални паркове по закон, посочват от екоорганизацията.
ЮНЕСКО вече изключи ски зоните над Банско и Добринище от обекта на световното наследство в Пирин през 2010 г., след като счете, че природата там е унищожена и урбанизирана.
Проектопланът за управление задава правилата какво може и какво не може да се прави в националния парк през следващите 10 години. “Пролес инженеринг” трябва да нанесат поправките, изисквани от МОСВ до началото на февруари. След корекциите, планът отново ще бъде внесен в МОСВ, за да бъде разгледан за одобрение във Висшия експертен екологичен съвет. До края на февруари МОСВ ще излезе със становище и по проектоплана за природен парк Витоша, отново изготвян от “Пролес Инженеринг“.
Срокът от 15 дни, даден на изпълнителя да направи редакции в плана за Пирин, е нереалистичен, тъй като само основният текст на проектоплана на „Пролес инженеринг“ е повече от 360 страници.