Хиляди благоевградчани се стекоха на Новите гробища край града, за да почетат паметта на своите близки. На Месопустна Задушница гражданите положиха цветя, запалиха свещ и почистиха гробовете на покойниците. В съботния ден срещу Неделя Месопустна всички българи извършват помен в чест на мъртвите. Църквата е определила специални дни в памет на починалите. Те винаги са в съботен ден, защото тогава Господ е бил също покойник, с тялото си в гроба.
В тези дни във всеки православен храм се извършва специално богослужение – Литургия за упокой и Обща панахида, която отбелязваме като Задушница. Сутрин в храма се занася това, което според възможностите си сме приготвили за подаване и записваме имената на нашите покойници за молитвено поменаване. За помена се приготвя “коливо” – варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обичайно на гроба свещениците извършват парастас, тъй като е по-кратък от панихидата.
На Месни заговезни, в неделя, с Евангелско четене се припомня картината на Страшния съд. Великият пост започва от понеделник след Сиропустната неделя – Сирни заговезни. Във всички храмове на Българската православна църква и гробищните паркове се отслужват помени за покойниците. На днешния ден се яде месо, откъдето идва името на празника, след което то е забранено. През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени.