70 на сто от общинските болници ще фалират след април следващата година, хиляди болни ще останат без лечение. Причина за това е новата здравна карта. Тя регламентира в коя област колко болнични легла и какви специалисти да има, както и двата пакета – основен и допълнителен, на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които влизат в сила от тази дата. Това съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Към проблема се прибавя и изискването за брой специалисти, медицинска техника и обучен персонал. Това означава, че от общо 60 общински болници сега ще останат 18.
Напълно възможно е обаче някои да затворят врати още преди април догодина, коментира за „Монитор” д-р Неделчо Тотев – председател на Сдружението на общинските болници в България. Лечебните заведения издъхват от липсата на средства, тъй като здравната каса и сега не привежда в пълен размер изработеното над лимитите. Същевременно не можем да връщаме пациенти, тъй като сме разположени предимно в селища с преобладаващо възрастно и болно население, както и хора без доходи, които нямат възможност да се поддържат в добро здраве и търсят медицинска помощ, след като се влошат, разясни проблема д-р Тотев.
Само общинската болница в Чирпан към момента е с борчове в размер на 50 000 лева.
За да не затворят още преди Нова година, повечето от общинските болници вече са намалили заплатите на лекарите и медицинските сестри и им плащат до 60% от месечното възнаграждение. Така докторите с две специалности и внушителен трудов стаж сега получават 700, вместо 1500 лв. заплата, колегите им с една специалност са оставени на по 450 лв., а медицинските сестри взимат не повече от 320 лева.