Инвестицията в недвижим имот става все по-популярна в последните години. Ако сте се насочили към подобен тип сделка, е добре внимателно да проучите пазара и да се доверите на подходяща агенция, която ще ви съдейства професионално.
Предварително трябва да определите бюджет и да включите в него допълнителните разходи за сделката, нотариалните такси, таксата за вписване, оценителите, данъците и комисионните. От https://www.xnvd.bg/ ви препоръчват да работите с фирма за недвижими имоти, която притежава лиценз за дейността си. Тя ще разполага с адвокати и брокери, които ще направят съответните проверки.
Какво да обмислим преди покупката на жилище?
Ще имате успех в инвестицията, ако предварително помислите върху няколко основни аспекта на този вид сделки. Първо е добре да определите какъв вид недвижим имот търсите. Има значение дали сте решили да вложите парите си в къща, апартамент, партер, или магазин. Цените варират и спрямо типа строителство – старо или ново. Купувачът трябва предварително да е наясно дали ще финансира сам покупката или ще ползва кредит от банка.
В случай че смятате да търсите жилище, е добре да решите, дали то ще бъде основно място за живеене и ваш дом, или го взимате за инвестиция. Проучването на пазара е много важен момент и тук е добре да работите с брокер, защото той ще направи анализите вместо вас. Хората, които са в този бизнес отдавна, много добре знаят къде са уловките в различните обяви, циркулиращи в онлайн пространството. Огледите на апартаментите също губят твърде много време, а когато консултантът от агенцията е с вас, координацията ще стане много по-лесно.
Кои са ключовите стъпки при финализиране на сделката?
Има редица документи, които са необходими при покупко-продажбата на имот. Тук е важно да изпълнявате точно последователността, за да преминете безпроблемно през всички етапи от процеса:
- след избора на съответния имот, уговорете цената – тук ще се уверите, колко е полезно да използвате агенция, защото вашият брокер ще защити интересите ви и няма да допусне да бъдете излъгани. Неговите услуги ще ви спестят много нерви, ако досега не сте се занимавали с подобна дейност;
- направете капаро – много често тази стъпка се нарича стоп-депозит. Чрез подписването на договор, ще спрете предлагането на имота и ще покажете, че имате сериозни намерения;
- трябва да се състави предварителен договор – адвокатът и брокерът, с които работите, е препоръчително да разгледат документите за собственост, преди да го подпишете. Трябва да се направи проверка и за стари задължения, ипотеки, възбрани или други. Ще ви посъветват да включите клауза за прекратяване на договора при определени обстоятелства. Добре е цялата документация да се изготви от професионалисти;
- приключване на сделката – в този последен етап, продавач и купувач се срещат при нотариуса, за да изповядат сделката. Трябва да знаете, че вие, като купувач, заплащате таксите по прехвърлянето.
Придобиването на нов имот е важна стъпка за вас и семейството ви. За да избегнете различните рискове, свързани със сделката, ви препоръчваме да се доверите на подходяща агенция и добър брокер.
Какво е важно да знае новият собственик?
След като прехвърлите жилището нотариално, задължително трябва да преминете през още няколко стъпки. В срок до два месеца трябва да направите регистрация на новопридобития имот в данъчната служба и в кадастъра. Партидите за ток, вода и ТЕЦ също трябва да бъдат прехвърлени на ваше име. След като изпълните всичко, можете спокойно да се настаните. Ако жилището е инвестиция, бихте могли веднага да го отдадете под наем.