Инна Пелева говори за изпитите в живота на човека

v-blagoevgrad-novo

Както всички знаем Инна Пелева е сред най-добрите български литературни историци. Има зад гърба си куп монографични изследвания върху писатели от славното ни минало като Алеко Константинов, Иван Вазов и Христо Ботев. Към днешна дата тя е преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“ като води магистърски и бакалавърски курсове във филологическата област. Тя е професор и дфн (доктор на филологическите науки) и също така е написала учебници и учебни помагала за единадесети и дванадесети клас, които да бъдат полезни на зрелостниците при кандидатстването им в университетите. Отдавайки се изцяло на българската литература и култура и на това да помага на младите за по-доброто им и качествено образоване, тя прави едно много категорично и запомнящо се изказване относно изпитите. Но за кои изпити става въпрос – тези в училище, в университета или в живота като цяло?

Според Инна Пелева изпитът е начин за доказване и себедоказване. Той е вид равносметка, начин за усъвършенстване и път към успеха. Изпитът е изпитание на силата, волята и на нашия дух. Той прави човека по-силен, защото всяко негово движение в живота му е изпитание. Като изпит се възприемат училището, работата, любовта. Самият живот е един безкраен изпит. Изпитът е изпитание. Той е преодоляване на препятствия. Препятствията в живота ни са много и всеки от нас рано или късно се изправя пред тях. Тези изпитания могат да бъдат и по-леки, и по-трудни. Обикновено по-леки са тези изпитания, които са конкретни, точно определени, изпитания, зависещи от човека, от нас самите. При тях всичко е в ръцете на човека. Това например може да са едни кандидатстудентски изпити. При тях човек сам определя как ще преодолее изпитанието – дали ще се справи с тях или няма да ги понесе. Но все пак, той, човекът, дори и не преодолявайки това изпитание, ще има втори, трети шанс. Ето такива изпитания, при които всичко зависи от нас, ненадминатата Инна Пелева определя като по-добрият вариант, отколкото другите, неясните и независещи от нас. Човек обикновено се страхува от непознатото и в такива ситуации, когато не знае срещу кого и какво трябва да се изправи, човек по принцип се плаши. Това са най-страшните изпитания, защото те са ни изпратени от съдбата, а всички много добре знаем, че срещу съдбата не може да се върви, защото когато е писано нещо да стане, то не може да се избегне. Това са всъщност истинските изпитания, защото те представляват изпит на силата, волята и на духа ни. И обикновено хората, които са по-слаби много лесно могат да се отчаят и да се предадат, а по-силните, каквито всички трябва да бъдем и сме, трябва само да повярваме в нашата сила, се изправят гордо срещу тях готови на всичко, за да ги преодолеят. Важно е да имаме силата и вътрешната вяра да преодоляваме трудностите. В този случай тези хора изкарват своя изпит успешно. Инна Пелева обобщава, че в различни моменти от живота ни, имаме възможността да доказваме нещо, както на себе си, така и на околните, Всеки ден е проверка на нас самите, било то в училището, работата или любовта. Ученикът трябва да показва всекидневно, че е подготвен по всеки един предмет, Нима работещият човек не трябва да доказва постоянно, че именно той е на-подходящият за дадената работа. Нима и любовта не е постоянна проверка и доказване на любимия човек, че го обичаш и подкрепяш, че може да разчита винаги на теб.

Всичко в живота може да се разглежда като вид изпит, защото във всеки един момент изникват някакви препятствия, които ние трябва да преодолеем. Изпитанията правят проверка и преценка на нашите знания, сили, воля, умения, способности, възможности и чувства. Самият живот е един безкраен изпит и според Инна Пелева човек трябва да се старае да вижда предимно положителната страна на нещата и ако успее да се задържи върху хубавото, то той ще получи успешен резултат в този изпит наречен живот.

Информацията е написана благодарение на: http://liternet.bg/publish20/i_peleva/

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: