С настъпването на пролетта при много хора се появяват главоболие, световъртеж и физическа отпадналост. Всички тези симптоми са предвестници на т. нар. пролетна умора, която предпразнично започна да мъчи всички, пише „Всеки ден”. Всяка пета жена е раздразнителна, а всеки шести мъж – недоспал, твърдят лекарите.
„Пролетната умора не е мит и настъпва винаги с промяната на времето – края на „грипната опашка”, когато организмът е изтощен”, коментира д-р Силвия Паскалева, физиотерапевт в Клиника по ортопедия, травматология и спортна медицина. По думите й резултатът от това състояние е слаба концентрация и намалена работоспособност.
Според някои общопрактикуващи лекари пролетта не е най-подходящото време за диети за отслабване, защото те допълнително могат да изтощят организма, особено ако се провеждат неправилно. Затова пък е добре постепенно да се премине към храни с по-ниска калоричност – като салатите, рибата, млякото и нетлъстите меса, които са богати на ценни за организма вещества. Естествено най-добре е витамините да се набавят от пресните зеленчуци като марули, спанак, лапад, зелен лук и чесън. Тези свежи листенца са най-важното нещо в борбата с пролетната умора, категорични са лекарите. Д-р Паскалева обаче оспорва твърденията на колегите си. „Дори сезонните зеленчуци не съдържат витамините, които са нужни на организма”, категорична е тя. Само точните комбинации от витамини давали добър резултат.
Специалистката дава за пример различни учени, според които най-доброто средство за справяне със сънливостта, раздразнителността и преумората е комбинацията от витамини А, С и Е. Коктейлът от 200 единици витамин Е, 5000 единици витамин А и 1000 милиграма витамин С бил достатъчен, за да се приведе в ред обмяната на веществата в организма на човека. Съществуват обаче и други мнения на родни специалисти. Те препоръчват срещу пролетна умора съчетаването на витамините В1, В2, В6, В12, С и D с различни минерали. Приемът им обаче трябвало да става след консултация с лекар, защото предозирането можело да е опасно.