100 000 нашенци заработват лятото в Гърция

greece_kavala_pristanishte_korabi

Всяка година между 80 000 и 100 000 българи заработват летните месеци в Гърция. „Става дума за сезонна работа в сферата на туризма и земеделието. Тези данни показват, че у нас има кадри за такъв труд“, заяви социалният министър Ивайло Калфин.

В същото време хотелиери и ресторантьори по родното Черноморие алармират, че все по-трудно намират кадри за летния сезон. Причината е, че работодателите търсят квалифицирани кадри, които обаче предпочитат да работят в чужбина за двойно по-високи заплати. Това принуди родните хотелиери да увеличат с 10% възнагражденията за готвачи, сервитьори и рецепционисти. С евросредства работодателите могат да наемат младежи до 29 г. и хора над 55 г., на които да осигурят работа от 6 до 12 месеца. За този период шефовете ще получат субсидия, която да покрие разходите за заплати и осигуровки, пише „Монитор“.

Данни на Министерството на труда и социалната политика показват, че 40 на сто от наетите младежи остават на работа след края на субсидирания период. До 2020 година България разполага с 1,2 млрд. лв. от Европейския социален фонд за насърчаване на заетостта. Според социалния министър изтичането на мозъци и застаряването на населението са сред факторите, които оказват най-сериозно влияние върху пазара на труда. В съвременния свят е необходимо хората да сменят не само работодателя си, но и бранша, обясни Калфин на конференция за възможностите пред бизнеса в контекста на геополитическите промени.

Прогнози на ведомството показват, че през следващите четири години ще се увеличи търсенето на служители със средно и висше образование. Най-търсени ще са работници за преработващата индустрия, учители и медицински кадри. За сметка на това до 2030 година ще има спад в търсенето на автомонтьори, продавачи и технически специалисти. След 14 години родните работодатели ще търсят предимно висшисти.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: